2018’in En Revaçta Ürünü: “İzole Halı”

İzole Halı Nedir? Ne İşe Yarar?

Çalışanların, bulundukları ortamın elektriksel risklerine karşı korunabilmeleri, iş güvenliği açısından son derece önemli bir husustur. Bu amaç doğrultusunda özel olarak geliştirilen izole halı/yalıtkan paspas, ortamda bulunan elektriksel risklere karşı çalışanları koruma altına alırken, iş güvenliği gereklerini doğrudan yerine getiren bir ürün olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Özellikleri / Avantajları Nelerdir?

Amper İzole Halı, termoplastik (TPE) sınıfı bir malzemedir. Yağ ve çözücülere karşı oldukça dirençli olan ürün, aynı zamanda alev almayan yapıya sahiptir. Geri dönüşümü mümkündür ve ekonomiktir. Kolay yıpranmaz, uzun ömürlüdür.

Zorunlu Kullanım Alanları:

-Trafo merkezleri,

-Elektrik santralleri,

-Deney laboratuvarları,

-Makine ve elektrik pano önleri’dir.

Deneyler & Mevzuatlar

Elektriksel risk bulunan tüm alanlarda kullanılabilen izole halı/yalıtkan paspasın dielektrik dayanım değerleri TS 5119, EN 60243-1 ve TS EN 61111 standartlarına göre yapılmakta olup konuyla ilgili yasal mevzuatlar aşağıdaki gibidir:

1. TEİAŞ İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği (Madde 37,42,69 ve 79)

2. EMO Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği (Madde 33)

3. İşyeri Bina ve Eklentileri Yönetmeliği (Madde 28)

4. İş Ekipmanlarının Kullanımı Yönetmeliği (EK 1 – 2.Bölüm – Madde 2.19)

5. TEDAŞ İş Güvenliği Yönergesi (Madde 47,55 ve 57-I)

Ürün Seçenekleri

Genişliği 100 cm olan izole halı/yalıtkan paspasların, 2 – 3 ve 5 mm kalınlıkta seçenekleri mevcuttur. Elektriksel risk içeren yerlerde kullanıldığından, bu risk durumuna dikkat çekmek amacıyla her iki kenarında sarı ikaz şeritleri bulunmaktadır.